Takip Edin

Uncategorized

Toplanma Alanı Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

Toplanma Alanı Nedir?

Toplanma alanı, acil durumlarda (yangın, deprem vs), işyerini tahliye etmemiz gerektiği zamanlarda o an o yapı içerisinde bulunan herkesin (çalışan veya çalışma alnında o an bulunan kişiler) toplanabileceği güvenli alanlar olarak tanımlanmaktadır.
Toplanma Alanları tehlike anında insanların uzaklaşmasını sağlamak içindir. İşyeri için bu düşünüldüğünde çalışanların bilgilendirilmesi önem arz eder. Bu hem tehlikeden uzaklaşmalarına yardımcı olacaktır. Hem de toplanılan alanda yapılan sayım sonrasında içeride birinin kalıp kalmadığının kontrolü sağlıklı bir şekilde sağlanmış olacaktır.Toplanma Alanı bilinmediğinde ve bu kontrol sağlanamadığında içeride birinin kalmış olabileceği düşünülüp, onu kurtarmak için içeri girilebilme ihtimali doğacaktır. Ve bu durum içeri giren kişinin hayatının tehlikeye atılmasına sebep olacaktır.

 Toplanma Alanı Özellikleri

Toplanma alanı için karar verilen yerin doğruluğu önem arz eder. Bu alanın seçimi, çalışanların bilgilendirilmesi ve işaretlenmesi konuları için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

Toplanma Alanı olarak belirlenen alanın binadan güvenli bir uzaklıkta olması gerekmektedir. Toplanma noktası oluşturmanın asıl amacı tehlike anında yapıda bulunan herkes için  tehlikelerinden uzak bir alanda güvenli bir şekilde toplanılmasını sağlamaktır. Yangın veya deprem gibi tehlikeli durumlarda bina duvarlarının çökme ihtimaline karşın binanın yüksekliğimin en az 1,5 katı bir mesafede olması önerilmektedir. Bu sayede yıkılan duvarların molozları ve tozları insanların üzerine doğrudan gelmeyecektir.

Önemli olan bir diğer hususta  Toplanma Alanı elektrik hatları, trafik veya farklı tehlikelerin olduğu alanlarda da olmamalıdır.

Yapılan işin türüne göre, eğer patlama riski veya kimyasal tehlikeler mevcut ise  Toplanma Alanı da uzak bir alanda oluşturulması önerilmektedir.

Deprem Toplanma Alanı Nedir ?

Deprem Toplanma Alanı;

17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız deprem sonrasında ülke olarak büyük kayıplar verdik. Marmara depreminden sonra çeşitli önlemler alındı. En önemlilerinden biriside depremin ardından İstanbul’da “Afet Acil Eylemi Planı” çerçevesinde 493 toplanma alanı belirlendi. Ancak geçtiğimiz yıllardan bugüne toplanma alanlarının sayısının düştüğü gözlenmekte.
toplanma alanları ile ilgili bilgiyi İstanbul’da ikamet edenler için e-devlet’e giriş yaparak “ Toplanma Alanı Sorgulama” başlığından yaşadıkları ve çalıştıkları yerlere en uygun toplanma alanı bilgilerini öğrenebilirler.
Deprem Toplanma Alanı, başta deprem olmak üzere olası her felaket sonrasında vatandaşların toplanabileceği güvenli alanlar olarak tanımlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  OSGB HİZMETİ NELERDİR ?

İstanbul’daki Deprem Toplanma Alanları

İstanbul’daki toplanma alanları aynı zamanda deprem toplanma alan olarak da belirtilmektedir.

İstanbul’daki deprem toplan alanlarını öğrenmek için tıklayınız : AFAD

Toplanma Alanı Tabelası

Toplanma Alanı Tabelası

Uncategorized

Devletten Annelere Destek İşte Anne Projesi

Yayınlanma tarihi

-

İşte Anne Projesi

Devletten Annelere Destek İşte Anne Projesi

İşkur, özellikle kadınların iş gücüne katkı sağlaması için oldukça çaba sarfediyor.  Proje ”İşte Anne Projesi” kamuoyu ile paylaşıldı. Projeye göre işsiz olup da çalışmak isteyen annelere günlük 80 lira ödüyor.

İşkur aracılığıyla yürütülecek projede işsiz annelere 3 ayda 7200 Lira destek sunulacak. Proje kapsamında sadece 15 yaş  dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyor. Evlat edinen kadınlar da destekten faydalanabiliyor.

İş Anne Projesi Nedir?

İşte Anne Projesi0-15 Yaş Arası Çocuğu Olan

Çocuğu 0-15 yaş arasında olan anneler İşkur tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor. 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İşkur programlarına katılmaları halinde devletin aylık ödediği tutar 2400 liraya çıkıyor.

İşte Anne Projesi-Sigorta Primi Dahil Olacak

Annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor. Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

İşte Anne Projesi-Üç Ayda 7200 TL

Mesleki eğitim kurslarına katılacak kadınlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar; günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat. Bir başka ifadeyle ‘İşte Anne Projesi’ ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet 7200 lira maaş ödemiş oluyor.

İşte Anne Projesi-Annelere Kreş Desteğide Bulunmaktadır

İşte Anne Projesine katılan kadınlara ayrıca çocukları için kreş desteği sağlanıyor. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği veriliyor. Destek program süresince de devam ediyor. Bunun için de çocuğun kreşe gittiğine dair belgelerin İşkur’a teslim edilmesi yeterli.

İlginizi Çekebilir:  Ülker'de Yaşanan İş Kazası

İşte Anne Projesi Şartları

 • İşkur’a kayıtlı işsiz olmak.
 • İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak.
 • Emekli olmamak.
 • Başvurudan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak.
 • Başvurudan önceki son 1 ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak.
 • İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak.

Aşağıda yazan işte anne projesi şartlarına lütfen dikkat edelim 

Destekten yararlanmak için 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi olduklarına dair belgeyi İşkur’a vermeleri gerekiyor. İşkur, il müdürlüklerinde İşte Anne Birimi kuracak. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor. Ardından kadınlar, İşkur tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor.

işte anne projesi işkur , işte anne projesi başvuru tarihi, işte anne projesi 2019, işte anne projesi şartları, işte anne projesi ne zaman, işte anne projesi nedir, işte anne projesi kursları, işte anne projesi başvurusu

Devamını oku

Uncategorized

Milli İstihdam Seferberliği Şartları

Yayınlanma tarihi

-

İş Verene destek 2019

İşverene Destek 2019

İşverenlere müjde gibi bir haber geldi. İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlere destek sağlanacaktır. İstihdam seferberliği programının amacı işsizlik seviyesine en aza indirmektir. Böylelikle istihdamın arttırılmasına katkıda bulunmak en büyük hedeflerdendir.

İstihdam Seferberliği Şartları?

 • Tüm özel sektör iş verenleri İstihdam Seferberliği programından yararlanmaktadır.
 • 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 arasında işe alınanlar için geçerli
 • 3 ay ücret desteğine karşılık işe alındıkları tarihten itibaren toplam 9 ay istihdam etme zorunluluğu var
 • İşe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamak
 • 2018’de işyeri çalışan sayısının en düşük olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe başlatılması gerekiyor

 

İstihdam Seferberliği Teşvikleri

 • Yeni istihdama ücret desteği, işverenler Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücretde ödemiyor. Devam eden 9 ay boyunca prim ve vergileri ödemiyor.
 • Yeni İstihdamın SGK primine, vergisine destek, işverenler, Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için, 12 ay süresince SGK primlerini ve vergilerini ödemiyor. Kadın,genç, engelli istihdamında ise bu destek 18 ay. İmalat ve bilim sektöründe ise daha yüksek tutarlarda prim desteği mevcut
 • Ücretler bizden desteği, ekonomik sebeplerle işyerinin tamamında ya da bir bölümünde çalışma sürelerinin geçici olarak azaltmak veya faaliyetini durdurmak zorunda kalan işverenlere, 3 ay boyunca çalışılamayan dönem için çalışanlarının ücretleri devletten. Kısa çalışma ödeneği işkurdan!
 • 2019 yılı için 12 ay süreyle, çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği veirlecek.
 • Düzenli ödemeye devamlı destek, SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim devletten
 • Kalkınmaya ilave destek, kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim devletten.
 • Önce iş başı eğitimi sonra istihdam, işbaşı eğitim programları  işverenlere  ve iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor. İşbaşı eğitim programına katılan kursiyerlere
 • İhtiyacınıza uygun, nitelikli iş gücü eğitimine tam destek, mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği projesi kapsamında; iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli iş gücünü hazırlamak için, 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları devletten.
İlginizi Çekebilir:  Güvenlik Sağlık İşaretlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Önemi

Milli İstihdam Seferberliği Başvurusu

Milli istihdam seferberliği başvurusu için tıklayınız;

Tüm detaylar için: http://istihdamseferberligi.tobb.org.tr/

Kapsamlı bilgi içn tıklayınız: http://istihdamseferberligi.tobb.org.tr/docs/kapsamli-sunum.pdf

 

 

Devamını oku

OSGB Makaleleri

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ?

Yayınlanma tarihi

-

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ?

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ?

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ? – İş Sağlığı ve Güvenliği 6331 sayılı Kanununda düzenlenmiştir. Bu Kanunun 8. maddesinin 7. fıkrası şu şekildedir:

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ? –“(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.”

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ? –Bu maddeye göre, kamuda çalışanlar arasından iş güvenliği ve  sağlığı uzmanı görevlendirilmesi mümkündür. Bu şekilde görevlendirilen personele her bir saat için 200*maaş katsayısı (0,079308) üzerinden ilave ödeme yapılacaktır. 80 saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmamaktadır. Dolaysıyla 80 saat görevlendirilen bir İSG uzmanı 1268 lira ilave ek ödeme alır.

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ? –Diğer taraftan, 2013 yılında, 6331 sayılı Kanunun Yürürlük başlıklı 38. maddesinde 6495 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeyle, 8. maddenin 2016 yılında uygulama konulmasından vazgeçilmiştir. Dolaysıyla 8. madde şuan için yürürlüktedir.

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ? –Ancak kamudaki bu uygulama Türkiye Halk Sağlığında uygulanmamaktadır. Türkiye Halk Sağlığı bunun yerine, “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre döner sermaye ödemesi yapmaktadır. Oysaki bu yönetmeliğin dayanağı olan 209 sayılı Kanun, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bir hüküm içermemektedir. 2014 yılının Aralık ayında yürürlüğe konulan bu yönetmelikte yer alan aşağıdaki düzenlemenin, yanlış olduğunu düşünüyoruz:

İlginizi Çekebilir:  Yüksekte Çalışma

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ? –Kurumca oluşturulan ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde Halk Sağlığı Kurumu adına işyeri hekimi ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlendirilen personel için Halk Sağlığı Müdürlüklerince on işyeri ile anlaşma imzalanması durumunda kadro unvan katsayıları % 5, onbir ile otuz arasındaki işyeri ile anlaşma imzalanması durumunda % 10, otuzbir ile elli işyeri ile anlaşma imzalanması durumunda % 15, ellibir ile yetmiş arasındaki işyeri ile anlaşma imzalanması durumunda % 20, yetmişbir ile doksan işyeri ile anlaşma imzalanması durumunda % 25, doksanbir ve üzeri işyeri ile anlaşma imzalanması durumunda ise % 30 oranında artırılır.”

Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ? –Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun, davaların açılmasına mahal vermeden, söz konusu düzenlemeyi değiştirmesinde karar bulunmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için : file:///C:/Users/user/Downloads/11.pdf

Memurlar.Net – Özel

Devamını oku

Trending