Takip Edin

OSGB Haberleri

Makinelerde İş Güvenliği

Yayınlanma tarihi

-

Makinelerde İş Güvenliği

Makinelerde İş Güvenliği

Makinelerde iş Güvenliği hakkında detaylı bilgiye https://www.csgb.gov.tr/media/6109/isg05.pdf bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ağır ve Tehlikeli Makinelerle Çalışmak

Ağır ve tehlikeli bir makineyle çalışıyorsanız almanız gereken önlem bu makinenin tehlike derecesine göre değişmektedir. Tehlikeli bir makineyle çalışırken kalmanız muhtemelen olan maddeler aşağıdaki gibidir.

 • Hareketli parçalar (ör. dolaşma, sürtünme, sürtünme, kesme, kesme, kesme, bıçaklama, delme, darbe, kırma, çizilme veya yakalama vb. gibi yaralanma riski)
 • Enerji (örneğin, elektrik, elektromanyetik, manyetik vb.)
 • Isı veya soğuk
 • Gürültü, ses
 • Titreşim
 • Radyasyon
 • Basınç altında gaz veya sıvı (örneğin, enjeksiyondan kaynaklanan yaralanmalar veya hidrolik sistemler, pnömatik sistemler, basınçlı hava, boya püskürtücüler vb.)
 • Psikososyal tehlikeler (örneğin, stres, iş içeriği, iş organizasyonu, bilişsel faktörler, vb.)

Çok sayıda farklı makine ve işlem türü bulunduğundan, her makine veya durum için  her kullanımdan önce bir risk değerlendirmesi yapılmalıdır. Uzman veya teknik uzmanlığa sahip bireyleri (örneğin, mühendis, güvenlik uzmanı, üretici, vb.) konuya dahil etmek gerekmektedir.

Makinelerde Güvenli Çalışma

Güçlendirilmiş ekipmanın her bir parçası, aşağıdaki işlem kullanılarak değerlendirilmelidir:

1.Makinenin nasıl tasarlandığını anlayın.
2.Makineyi güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenin.
3.Makine ile yapılan  ilişkili tüm görevleri tanımlayın:

 • Makinenin kullanımından ve yanlış kullanımından ne gibi tehlikeler oluşabilir?
 • Mevcutta olan ağır ve tehlikeli makineler hangileri belirleyin  ve ilgili alınan önlemleri belirleyin?

4.Makineyi kimin kullanacağını ve makinenin hangi sıklıkla kullanılacağını belirleyin.
5.Makine ile hangi malzemelerin kullanıldığını belirleyin (örn. Sac, ahşap, metal işleme sıvısı, yağ vb.).
6.Aşağıdakileri göz önünde bulundurarak her bir tehlikenin riskini tahmin edin:

 • Olası yaralanma ve / veya olayların ciddiyeti.

7.Mümkün olduğunda tehlikeleri ortadan kaldırın.
8.Göz önünde bulundurulması gereken her bir tehlikenin riskini kontrol etmek için koruyucu önlemler kullanın :

 • koruma ve koruyucu cihazlar,
 • yönetim kontrolleri veya
 • diğer önlemler.
İlginizi Çekebilir:  Hastanelerde İş Sağlığı ve Güvenliği

9.Risk seviyesini tahmin etmek için yeniden değerlendirin.
10.Risk seviyesi ortadan kaldırılmadıysa veya etkin bir şekilde kontrol edilmediyse işlemi tekrarlayın.

Makinelerde İş Güvenliğini Değerlendirirken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

1.Hangi tür mekanik veya başka bir tehlike söz konusu?
2.Hangi tip yaralanmalar olabilir?
3.Yaralanma olasılığı, makinenin çalışmasıyla ilgili bilgileri gözden geçirerek belirlenmelidir:

Makineyle çalışırken yaralanmalara neden olabilecek bir makineye maruz kalma (örn., dolaşma, bıçakla temas, vb.) bu görevleri yerine getirirken potansiyel insan davranışları,makine arızaları vb. raporlarını göz önünde bulundurarak değerlendirebiliriz.

 

Devamını oku

OSGB Haberleri

Türkiye’de İş Kazası İstatistikleri

Yayınlanma tarihi

-

Türkiyede İş Kazası İstatistikleri

İstastiklere Göre İş Kazalarında Ölen Her 3 Kişiden Biri İnşaat İşçisi

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, 2013 ile 2016 yılları arasında, iş kazalarında hayatını kaybedenlerin yüzde 36’sının inşaat işçisi olduğu tespit edildi. Bu oranda tam olarak iş kazalarında ölen her 3 kişiden birinin inşaat işçisi olduğunu göstermektedir.

Konya Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Nuri Çelik ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Atiye Bilim tarafından yapılan çalışmada, 2013-2016 yıllarındaki 14 bin 910 iş kazası incelendi.

Kazaya sebep olan unsurlar araştırıldığında, işçinin deneyimi, yaşı, eğitim seviyesi, uzmanlık alanı, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alıp almaması gibi farklı unsurlar değerlendirildi.

Araştırmaya göre iş kazalarında hayatını kaybedenlerin yüzde 36’sının inşaat sektöründe çalışan işçiler olduğu tespit edildi.

“Uzman kişilerin çalıştırılması kaza riskini azaltıyor”

Son 10-15 yılda hem genel olarak inşaat sektörü hem de demir yolu ve kara yolu alanında önemli yatırımlara imza atıldığını belirten Çelik, önemli bir nüfusun bu sektörden geçimini sağladığını ifade etti.

Çelik, sektörün büyüklüğü itibarıyla üzerinde durulması gereken bir konunun da iş güvenliği olduğunu vurguladı.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi alanların kazaya karışma oranının daha az olduğunu anlatan Çelik, “Bu eğitime önem verilmeli. Büyük yatırımlarda, alanında uzman kişilerin çalıştırılması kazayla karşılaşma riskini azaltıyor. Ancak küçük ölçekli yatırımlarda, örneğin bir konut inşaatında, işçinin güvenliği için gerekli tedbirler iş başlamadan alınmalı, gerekli uyarılar yapılmalı, profesyonel iş yeri ortamı oluşturulmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmalarında önemli sonuçlar elde ettiklerini bildiren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tecrübesizlikten tecrübeye geçerken insanlar biraz daha rahat oluyor. Her şeyde, her işte durum böyle. Bir miktar tecrübe kazanma, rahatlama ve cesaret, kaza ihtimalini artırıyor. Meslekte tecrübeli olmanın getirdiği fazla öz güven bazen kazalara yol açabiliyor. Bunun için işçi ne kadar tecrübeli olursa olsun, gerekli tedbirleri elden bırakmamalı, tecrübenin verdiği cesarete güvenmemeli. Olacaklar, tam da ‘bir şey olmaz’ denilen anda oluyor.”

İlginizi Çekebilir:  Diş Hekimliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği

“İşçinin öğrenim durumu, yaşı, kazanın şiddetini etkiliyor”

İş Güvenliği Uzmanı Atiye Bilim de çalışmayla iş kazası riskini artıran etkenleri gün yüzüne çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.
İstihdam açısından ülke için önemli bir sektör olan inşaatın tehlikeli meslekler sınıfına girdiğine dikkati çeken Bilim, “İş kazalarında hayatını kaybeden her 3 kişiden biri inşaat sektöründe çalışıyor. Bu gerçekten ciddi bir oran. İnşaat sektörü de kendi içinde alt dallara ayrılıyor. Ölümlü iş kazalarının en fazla görüldüğü alt dal ise kara yolu ve demir yolu inşaatları.” ifadelerini kullandı.

İş kazalarının şiddetini etkileyen parametreleri de tespit etmeye çalıştıklarına değinen Bilim, şunları kaydetti:

“Bu parametrelerle, işverenler çalışanlarının ölüm riski seviyelerini tespit edebilecek. İşçinin öğrenim durumu, yaşı, mesleği gibi demografik özelliklerinin kaza şiddetini etkilediğine ilişkin tespitler yaptık. Bunlarla ilgili puan tablosu oluşturduk.”

Çalışmamızda, işçinin tecrübesi ve kazalara genellikle bir inşaat aracının karışması, iki önemli detay olarak ortaya çıktı. Tecrübe ve yaş arttıkça ölümlü kaza olasılığı da artıyor. İşçi kendisine güvendiği için daha rahat hareket ediyor. Kendine aşırı güven kaza ihtimalini artırabiliyor. Eğitim seviyesinin düşük olması da kaza ihtimalini artıran sebepler arasında yer alıyor.”

Kaynak: haberler.com

Devamını oku

İş Kazaları

2018 İş Kazası İstatistikleri

Yayınlanma tarihi

-

İSİG Meclisinin resmi rakamlardan yola çıkarak derlediği 2018 iş kazası istatistikleri oldukça çarpıcı sonuçlar verdi.

Uzmanlara göre bu vahim tablonun önüne geçebilmek için, iş güvenliği alanında yaptırım yetkisi olan bağımsız bir komisyon kurulmalı.

Resmi kayıtlarda bulunan sonuçlara aylara göre derlendiğinde aşağıdaki sonuçlar çıkmaktadır ;

İş Kazası Sonucu Hayatını Kaybeden İşçiler

OCAK: 144
ŞUBAT: 128
MART: 130
NİSAN: 189
MAYIS: 169
HAZİRAN: 151
TEMMUZ: 201
AĞUSTOS: 185 
EYLÜL:
167
EKİM: 179
KASIM: 155
ARALIK: 126

2018 İş Kazası İstatiskleri

2018 İş Kazası İstatistikleri

 

 

İlginizi Çekebilir:  Milli İstihdam Seferberliği Şartları
Devamını oku

OSGB Haberleri

2019 Asgari Ücret Zammı

2019 Yılında Asgari Ücret İçin Yapılan Zam Açıklandı

Yayınlanma tarihi

-

2019 Asgari Ücret Zammı

2019 Yılında Asgari Ücret İçin Yapılan Zam Açıklandı

Hükümet, işçi ve işveren arasında kıran kırana geçecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında 2019 asgari ücreti belirleyerek kamuoyuna duyuracak. Milyonlarca işçinin Ocak 2019 ayı asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken, 2019 asgari ücret için ilk fiyat açıklaması da geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. DİSK ise asgari ücretin 2800 TL olmasını istiyor. Peki 2019 asgari ücret ne kadar oldu?

Hükümet, işçi ve işveren arasında kıran kırana geçecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında 2019 asgari ücreti belirleyerek kamuoyuna duyuracak. Milyonlarca işçinin Ocak 2019 ayı asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken, 2019 asgari ücret için ilk fiyat açıklaması da geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. Asgari ücreti belirlemek için toplana Asgari Ücet Tespit Komisyonu 2019 asgari ücret fiyatını açıkladı.

Asgari Ücret Belli Oldu

Asgari ücret 2019 zammını belirlemek üzere hükümet, işveren ve işçi temsilcileriyle oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını yaptı ve asgari ücret belli oldu. Buna göre, 2019 asgari ücret 2.020 TL oldu.

“Bu ücret kabul edilebilir bir ücret”
Asgari ücret Tespit Komisyonu yaptığı son toplantının ardından 2019 yılı asgari ücreti 2020 TL olarak açıkladı. Yeni asgari ücret rakamlarına ilişkin konuşan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Bu ücret kabul edilebilir bir ücret. Yüzde 80’lik kesimi mutlu ettiğimize inanıyorum ” dedi.

AGİ 2019 ne kadar olacak? Asgari geçim indirimi-AGİ hesaplama

2019 asgari geçim indirimi-AGİ ne kadar olacak? AGİ hesaplama

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını da yapmıştı. İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarının Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) bu toplantıda komisyonla paylaşmıştı.

İlginizi Çekebilir:  OSGB HİZMETİ NELERDİR ?

TÜİK’den Son Dakika Asgari Ücret Teklifi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

Emekliler 2019’da ne kadar zam alacak? (memur SSK Bağk-Kur)

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren 2019 asgari ücret tutarının ne kadar olacağı daha şimdiden merak ediliyor. Aralık ayında hükümeti temsil eden heyet başkanlığında işçi ve işveren temsilcilerinin bir araya gelerek ortak bir noktada buluşarak ortaya 2019’un yeni asgari ücret tutarı çıkacak. Yerel seçimlerin de olacak olması asgari ücretin makul seviyede olmasına etki edebilir. Peki asgari ücret 2019 ne kadar olacak? İşçi kesimi 2019 asgari ücretin ne kadar olmasını istiyor? Asgari ücret ne kadar oldu?

DİSK Asgari Ücret 2 Bin 800 TL Olsun

DİSK düzenlediği basın toplantısıyla 2019 yılı asgari ücrettaleplerini 2 bin 800 lira olarak açıkladı. CHP ise TBMM’ye verdiği kanun teklifinde asgari ücretin 2 bin 200 lira olmasını talep etti.

TÜRK-İŞ’den Asgari Ücret Teklifi

Türkiye 2019 asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Milyonlarca işçi asgari ücretten maaşlarını alıyor. Geçinmekte zorlanan milyonlarca işçi 2019’da asgari ücretin masul seviyede olmasını bekliyor. 2019 Mart ayında mahalli yerel seçimlerin de olacak olması milyonlarca asgari ücretliyi bir nebze olsun sevindiriyor. Zira seçim öncesi siyasi partilerin asgari ücret konusunda vaatlerde bulunmaları bekleniyor. Onun için 2019 asgari ücret ne kadar olacak şimdiden merak edilmebe başlanırken 2019 asgari ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda işçi kesimin temsilcisi konumunda olan Türk-İş’ten de asgari ücrete ilişkin önemli bir açıklama geldi.

İlginizi Çekebilir:  2018 İş Kazası İstatistikleri

Devamını oku

Trending