İşyerinde Kaza Geçirdim

İşyerinde bir kaza geçirdim – şimdi ne yapmalıyım? Hızlı ve kullanışlı bir rehber

Herkesin bildiği gibi, bir kazanın gerçekleşmesini beklemek yerine kazaları önlemeye çalışmak her zaman daha iyidir. İşyerinde güvenliğiniz hakkında endişeleriniz varsa, bunu işvereninize bildirmeli ve konunun araştırılmasını ve sorunun ele alınmasını talep etmelisiniz. İşvereniniz endişelerinizle ilgilenmezse, konuyu sendika temsilcinize veya İş Sağlığı ve Güvenliği yöneticisine veya yerel otoriteye rapor edebilirsiniz.

İşyerinizin güvenliği ile ilgili endişeleriniz varsa, ancak bundan sonra ne yapacağınızı veya kime bildirimde bulunacağınızı bilmiyorsanız, Efor OSGB uzmanlarda oluşan destek ekibiyle  çekinmeyin; gerekli adımları atmanıza yardımcı oluruz.

Bununla birlikte, işte ya da işinizle ilgili bir kazaya karışmışsanız, bir hak iddia etme sürecinde size yardımcı olabilmemiz ve size yol gösterebilmemiz için kesinlikle uzmanlarda oluşan ekibimizden biriyle konuşmalısınız.

Şirket tarafından çalışıyorsanız (geçici ve yarı zamanlı çalışanlar dahil), iş kazası için başvuruda bulunabilirsiniz ve ne tür bir yaralanma geçirdiyseniz, örneğin bir düşme, yada herhangi bir nesneye takılarak düşme için hak talebinde bulunabilirsiniz. Çalışırken, makine veya ekipmanın neden olduğu bir kaza, kaldırma vb. nedenlerden kaynaklanan kazalar ve ne tür bir işyerinde çalıştığınız, örneğin şantiye, fabrika, depo, ofis, araç vb. belirterek şikayet talebinde bulunabilirsiniz.

Ancak, her durumda, kazanın işvereninizin hatası olduğunu kanıtlamanız gerekecek ve bunun için kanıtlara ihtiyacınız olacak. Talebinizin en iyi başarı şansına sahip olduğundan emin olmak için işteki bir kazadan sonra yapmanız gerekenlerle ilgili olarak bazı “yapılacaklar” ve “yapılmayacaklar” ın altını çizdik.

Yap:

1. Kazayı işvereninize bildirin

Kazayı, kazadan sonra mümkün olan en kısa sürede işvereninize, yöneticinize veya amirinize bildirin. Kazayı rapor edemiyorsanız, kazanın bir meslektaşı veya bir yönetici veya amir tarafından bildirildiğinden emin olun. Kaza, olanları tam olarak bildirerek şirketin kaza defterine kaydedilmelidir. Şirketin bir kaza kitabı bulunmuyorsa, kazanın ayrıntılarının bir şekilde bir yönetici veya amir tarafından kaydedildiğinden emin olun.

2. İşvereninizden tıbbi yardım isteyin

İşvereninizden, örneğin atanmış ilk yardım memurundan ve sonra doktorunuzdan (ve gerekirse hastaneden) tıbbi yardım isteyin. Eğer bir yaralanmaya maruz kalırsanız, tıbbi yardım istemeniz çok önemlidir, ancak iddia açısından bu yaralanmaların ve bunların nedenlerine dair resmi bir sicile sahip olmak hayati önem taşır.

3. Fotoğraf çekmek

Mümkünse kaza mahallinin ve yaralanmaların fotoğraflarını veya videolarını çekin. Bunlar, vakayı değerlendirmek için ve ayrıca tıp uzmanının muayenede incelemesi için faydalı olacaktır.

4. Kazaya tanıkların iletişim bilgilerini alın.

Tanığın kazayı ve davanızı destekleyecek ne olduğunu açıklaması istenecektir.

5. Kazayı Ayrıntılı Olarak Yazın

Kazayı ayrıntılı olarak yazın ve yaralanma ve kayıplarınızın bir günlüğünü tutun. Ayrıca kazanın taslak planını da hazırlamanız gerekir. Unutmayın, hesabınıza ve günlüğünüze ne kadar fazla ayrıntı eklenirse, davanızı desteklemenin kanıtı o kadar faydalı olacaktır.

Yapma:

1. İşvereninizin harekete geçmesi konusunda endişelenmeyin

İşvereninizin aleyhinize harekete geçmesi konusunda endişelenmeyin çünkü yaralanmalarınız için bir iddiada bulundunuz. Bir işverenin size karşı harekete geçmesi ya da sizi işten çıkarması yasalara aykırıdır ve bunu yapmak için herhangi bir girişimde bulunursanız işveren aleyhinde bir hak talebinde bulunursunuz.

2. Şirket üzerinde veya insanların işleri üzerinde etkisi olduğunu iddia ettiğiniz için endişelenmeyin.

Bir çalışanın kaza yapması durumunda her şirketin kapsayacak sigortasının olması kanundur. Bu nedenle, bu sigorta poliçesi işverene değil size tazminatı ödeyecektir.

3. Sorumluluk Kabul Etmeyin

İşvereninizle veya iş arkadaşlarınız ve arkadaşlarınız da dahil olmak üzere şirketteki diğer herhangi bir kişiyle kaza için kimin suçlu olduğunu kabul etmeyin veya sorumluluk kabul etmeyin. Bazen kimin suçlu olduğu belli değildir ve kimin suçlu olduğunu teyit etmeden önce soruşturma yapılması gerekebilir. Bu nedenle, kazanın tam şartları bilindiğinde ve değerlendirilebildiğinde uzman kişisel yaralanma avukatınıza kimin hatalı olduğu konusunda tartışma bırakın;

Düşünmeniz için bir tane “yap” ve “yapma” var. Durumunuz için endişelenmenize gerek kalmaması için 0161 749 9000 numaralı uzman kişisel yaralanma avukatlarımızdan birini arayın. Her adımda sizinle ve davanızla ilgileneceğiz ve ihtiyacınız olan tıbbi yardımı ve kazanızdan sonra hak ettiğiniz tazminatı aldığınızdan emin olacağız.