İşyeri Güvenliğini Tehdit Edici Unsurlar

İŞYERİ GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİCİ UNSURLAR

İş kazaları ve hastalıkları büyük ölçüde önlenebilir, ancak işyeri güvenliği girişimleri, güvenlik eğitimi ve denetimlerinde her ikazın yanı sıra, etkili olmak için tüm kural ve düzenlemelere sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Bu nedenle, işyeri güvenliğini tehdit edici unsurları ortadan kaldırmak adına  çalışanların iş sırasında kullandıkları koruyucu ekipmanları kurallarına göre kullandığına emin olun. İş güvenliği sadece koruyucu ekipmanları kurallarına göre kullanmakla sınırlı kalınmamalı iş sağlığı ve güvenliği unsurlarında dikkat etmesi için çalışanlarınızı uyarınız.Aksi takdirde iş güvenliği kuralları ihlal edildiğinde geri dönülmez sonuçlara gebe kalabilirsiniz.

Aşağıda, İşyerinde karşılaşabileceğiniz iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden senaryoların etrafında inşa edilen beş iş yeri güvenliği hatası örneği verilmiştir.

1)Yanlış İş Aracını Kullanma

İşyeri güvenliğini tehdit edici unsurlar- Bir iş için doğru aracı kullanmamak tehlikeye ve verimsiz çalışmaya yol açar. Benzer bir aracın neredeyse aynı işe yarayabileceğini düşünebilirsiniz, fakat bu yanlış bir yaklaşımdır ve iş kazalarını yol açabilir. Belirli uygulamalar için özel olarak birçok araç üretilir ve uygun araç kullanılmazsa iş güvenliğini tehdit edici unsurlar ortaya çıkabilir.

2)Koruyucu Ekipmanları Kurallarına Göre Kullanın

İşyeri güvenliğini tehdit edici unsurlar- Çalışanlarınıza koruyucu ekipmanlarını çalıştıkları esnada her zaman kullanması gerektiğini mutlaka anlatın. Çalışanlarınız koruyucu ekipmanları kullanmamak için hava şartlarından şikayet edebilir ve ya başka sebepten ötürü kullanmayabilirler.
Tesisinizdeki işler için gerekli koruyucu ekipmanı anlamak için bir koruyucu ekipman değerlendirmesi yapmalısınız. Bu tamamlandıktan sonra, uygun şekilde uyması gereken ekipmanı sağlamalı ve çalışanların işlerini güvenli bir şekilde yapabilmelerini sağlamalısınız.

3)Makine Denetimlerini Atlama

İşyeri güvenliğini tehdit edici unsurlar- Makine düzgün bir şekilde çalıştığında bu makinenin denetimlerini atlamak istiyebilirsiniz.Bu yanlış bir yaklaşımdır ve sorunlara yol açabilir. Her zaman kontrolünüzün yapıldığı tarihlerde makinenizi kontrol ettirin.Tehlikeleri fark edemediğiniz sorunlar olabilir.Sertifikalı profesyoneller tarafından yapılan uygun denetimler, makinelerin doğru şekilde çalıştığından ve tehlikeli olmadığından emin olur. Denetimlere ayak uydurmak, çalışanlarınızın güvenliğini sağlarken aynı zamanda üretimin aksama sürelerini önler.

4) Her Yıl Güvenlik Kurallarını Gözden Geçir

İşyeri güvenliğini tehdit edici unsurlar- Her yıl güvenlik kurallarınızı gözden geçirmelisiniz, böylece çalışanların zihninde kuralların aktif kalmalarını sağlayın. Eğitim ve işyeri güvenliği kurallarının yayılması, kural ve yönetmeliklerin rutin olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Güvenlik yönergeleri, düzenleyici ve tesis değişikliklerini yansıtmalı ayrıca çalışanlar için kullanılabilir olmalıdır. Her çalışanın kuralları anlamasını sağlamak için kılavuzların gözden geçirilmesi de yapılmalıdır. Bu proaktif yaklaşımı benimsemek çalışanlarınızın refahını önemsediğinizi ve kurumunuzda güvenliğinizi ciddiye aldığını gösterir.
İşyeri güvenliği konusunda şikayette bulunmak büyük bir hatadır. Çalışanlarınızı güvende tutmak için doğru yatırımları yapmalısınız. Çalışanları rahat ettirecek ve güvenli bir şekilde koruyacak koruma ekipmanları ile çalışarak onlara zaman ayırın . Güvenlik eğitimi ve muayeneleri için programda yer açın ve güvenlik kurallarınızı düzenli olarak tekrar tekrar gözden geçirin.