Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, belgelendirilen iş güvenliği uzman sayının 165 bini geçtiğini açıkladı.

Bakan Selçuk, hiçbir çalışanın yaptığı meslek dolayısıyla hayatını kaybetmediği sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatını hedeflediklerini belirtti. Bu yüzden işverenlere yol gösterip rehberlik edecek kişi ve kurumların yetkilendirilmeye devam ettiklerini aktardı.

208.238 İSG uzmanı ve işyeri hekimi ile 2.447 ortak sağlık ve güvenlik birimini işyerlerinde biyolojik, kimyasal ve psikososyal etkenlerden kaynaklı tehlikeleri belirleyerek risk değerlendirmesi yapmak adına yetkilendirdiklerini aktaran Bakan Selçuk, çalışanların sağlığını korumak için gerekli çalışmaların yapılması için çalıştıklarını söyledi.  

İşyeri Hekimi Sayısı 43 Bin

2020 yılı itibariyle Ortak Sağlık Güvenlik Birimi sayısının 2.447’ye yükseldiğini aktaran Bakan Selçuk, 2013 yılında bu rakamın 1.057 olduğunu belirtti. Ayrıca belgelendirilen işyeri hekimi sayısının da 17 binden 43 bine yükseldiğini açıkladı.

Pandemi Sürecinde 24 Ayrı Rehber Hazırlandı

Bakan Selçuk, bakanlık olarak Covid-19 pandemisi süresince iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmalara değinerek; salgınla mücadele konusunda özellikle en ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarına güvenli KKD’lerin ulaştırılması için solunum koruyucu maske testleri yaptırdıklarını aktardı. Pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan maske, tulum gibi koruyucu ürünler hakkında kendilerine ulaşan şikayet ve ihbarları beklemeye almadan değerlendirdiklerini söyledi. Teknik olarak uygun ve güvenli KKD’lerin seçimi ve kullanımına yönelik detaylı bilgilendirmeleri öncelikle Sağlık Bakanlığı ve sonrasında tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşıldığını aktardı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının yanında İş Kanunu ve Borçlar Kanunu gereği işverenlerin çalışanlarının sağlık ve güvenliğini sağlamak için zorunlu önlem alma, eğitimleri verme ve teftişleri yapma mükelleflikleri bulunmaktadır.