isg katip nedir

İSG – KATİP iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin dijital ortamda takip ve izlemesini sağlayan bir yazılımdır. İSG ile ilgili kurumlar ve Mernis sisteminin birbiri ile eş zamanlı çalışması sayesinde etkileşimli ve bütünleşik raporlama yapılmasına imkan sağlar.  İSG – KATİP sistemi İş Sağlığı ve Güvenliği gelen müdürlüğü tarafından yönetilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdüğürlüğü daha önce ÇSGB’ye bağlı olarak yönetilmekteydi fakat bakanlıklarda yapılan son çalışmalarda ÇSGB Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlandı. 

İSG – KATİP Sisteminde Neler Yapılır ?

 İş Sağlığı ve Güvenliğinde çalışan her kurum ve kuruluşlara İSG – KATİP platformu açıktır. Her OSGB işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı veya uzman adayı, sistemde tanımlanır. 

Sistemde tanımlı olan kurum, kuruluş ve isg profesyonellerinin eğitim ve staj süreçlerinin takibi de isg-katip üzerinden yapılabilir.İSG hizmeti için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeleri de isg katip sistemi üzerinden yapılır. OSGB ve İSG profesyonellerinin verdiği hizmetlerin takibi, sözleşme sürelerinin yeterliliği, mevzuat değişiklikleri veya il il osgb bilgileri de sistemde bulunabilir.

İSG – KATİP İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Öncelikle İSG – KATİP Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlandığı için İSG – KATİP platformunun url adresinde değişiklik oldu. İSG – KATİP sisteminin önceki adresi :
https://isgkatip.csgb.gov.tr/ 

 

İSG – KATİP sisteminin şimdiki adresi :
https://isgkatip.ailevecalisma.gov.tr/ 

Şeklinde değiştirildi. İSG- KATİP platformunda işlem yapabilmek için öncelikle e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz gibi doğrudan güncel olan  İSG – KATİP giriş adresinden de girebilirsiniz.

Sisteme giriş yaparken yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi bireysel veya yetkisine sahip olduğunuz kurum seçimi yapmanız gerekiyor.

İşlem yapmak istediğiniz yetkilendirmeyi seçtiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

Bu ekranda solda yer alan menüler yardımıyla sertifika durumunuzu ve ihtar puanlarınızı kontrol edebilir, sözleşme onaylayabilir veya yeni sözleşme yapabilir, aylık çalışma saatinizi kontrol edebilir, sorumlu olduğunuz işyerlerinin işlemlerini yapabilir, işyeri ziyaretlerinizi girip kontrol edebilirsiniz.

Bunun yanında osgb firmaları da bünyesinde yer alan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerini diğer firmalara görevlendirme yapabilir, onların ziyaretlerini takip edebilirler.