İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Maaşları 2019

İş güvenliği uzmanlarının en çok merak ettiği konulardan biri 2019 yılında iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının maaşı ne kadar olur? 2019 yılı iş güvenliği maaşları açıklandı. 2019 yılında iş güvenliği uzmanları asgari maaşları 4500 olarak belirlendi.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşı 2019

A sınıfı çok tehlikeli sınıf olarak geçmektedir. Doğal olarak C ve B sınıfı iş güvenliği maaşlarına bakıldığında oldukça yüksektir. A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları 2019 baktığı işyeri sayısına, işyerinin çalışan sayısına ve tehlike sınıfına göre farklılık göstermektedir. Yani A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının aldığı maaşı gösterecek sabit bir fiyat yoktur. A sınıfı iş güvenliği uzmanları arasında 5 bin TL maaş alanlar olduğu gibi kurum sayısını artırarak aylık 50 bin TL gelir sağlayanlar da bulunmaktadır.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşı 2019

B sınıfı sertifikası olan uzmanlar için de net maaş miktarı söylemek çok mümkün değildir. Aynı şekilde bakıldığı zaman B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı maaşı 2019 yılında işyeri sayısı, çalışan sayısına göre maaşı farklılık gösterebilir. Yani bu uzmanın kendi kapasitesi ile ilgili bir durumdur. Ortalama olarak 3 bin – 5 bin TL arasında maaş alan B sınıfı iş güvenliği uzmanları ilgilendiği kurumların sayısını artırarak aylık gelirlerini 20 bin TL’ye çıkartabilirler.


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşı 2019

C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı için sabit bir rakam söylenebilir.  C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı 2019 yılında 4.500 TL olarak belirlendi.

Ayrıca C sınıfı uzman da birden fazla işyerinde çalışarak maaşının yüksek olmasına katkı sağlayabilir. Bir işyerinde çalışan ya da OSGB’ye bağlı olarak çalışan uzmanlara ödenecek aylık maaş genelde en az asgari ücret üzerinden ödenmekte. Bu da 2018 yılı için 1.600 TL civarındadır. Ancak ortalamaya bakıldığında C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları genel olarak 2000-2500 civarındadır.

Kısaca Bilindiği üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanları 2019 yılında 4500 TL asgari ücret alacaklar. Tabi ki bu miktar çalıştığınız kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. 

İş sağlığı güvenliği uzmanı olmak isteyenleri bu linke bekleriz iş sağlığı ve güvenliği sertifikası nasıl alınır en ince ayrıntısına kadar linkten inceleyebilirsiniz.