Takip Edin

Uncategorized

İnşaatlarda Acil Durum Kurtarma Planları

Yayınlanma tarihi

-

inşaatlarda acil durum planları

İNŞAATTA ACIL DURUM ÖNLEYICI TEDBIRLER VE MÜDAHALE PLANLARI

İnşaat sektöründe acil durumlar projenin riskleri ve çevresel şartlara göre farklı başlıklarda ele alınmaktadır. Genel olarak uygulamada 9 ana başlık ön plana çıkmaktadır;
1. Yangın
2. Kimyasal Maddelerden Kaynaklanacak Tehlikeler ve Kimyasal Döküntüleri
3. Parlama ve Patlamalar
4. İş Kazası
5. Kamp Alanında Oluşabilecek Kavga, İsyan vb.
6. Doğal Afetler
6.1. Deprem
6.2. Sel, Su Baskını ve Kar Yağışı
6.3. Fırtına ve Yıldırım
7. Gıda Zehirlenmesi ve Salgın Hastalık
8. Sabotaj
9. Toprak Kayması ve Çökmeler

İnşaatlarda Acil Durumlara Müdahale ve Tahliye Yöntemleri

Acil durumlarda çalışanların en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulmalıdır (İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği, 2012). Olağanüstü veya acil olan istisnai durumlarda insanları kaldırmak amacıyla yapılmamış iş ekipmanı, gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla insanların kaldırılmasında kullanılabilir (İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, 2013).Belirlenen tüm acil durumlar için iş akışı şeklinde müdahale planları oluşturulmakta ve bu planlara uygun tatbikatlar yapılmaktadır. Kazazedenin tıbbi müdahale yapılan yere ulaşımı ile ilgili tedbirler alınmaktadır. İnsan sepeti, konik sedye, kaşık sedye, ilkyardım çantası gibi acil müdahale ekipmanları kolay ulaşılabilir yerlerde konumlandırılmakta ve bu ekipmanları gösterir krokiler tahliye krokileri ile birlikte işyerinde asılmaktadır.İnşaat sahasında ve depolarda bulundurulan tehlikeli kimyasallarla ilgili bilgiler ve acil durum müdahale ve tahliye prosedürleri kimyasal madde ile birlikte bulundurulmaktadır.

KURTARMA PLANLARI

Yapı işlerinde kurtarma planları 4 başlıkta ele alınmaktadır;
Yüksekten Kurtarma
Sınırlı Alandan Kurtarma
Harfiyat Göçüğünden Kurtarma
Yapı ve İskele Çökmesinden Kurtarma

Yüksekten Kurtarma Planı

Yapılacak çalışmaların önceden planlanması ve organize edilmesi, bu planlama yapılırken yüksekten düşme ile ilgili hususlara acil durum planında yer verildiğinden emin olunması sağlanır (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, 2013).

İlginizi Çekebilir:  Devletten Annelere Destek İşte Anne Projesi

Bu kapsamda kurtarma planlarının hazırlanması yapı işlerinde yasal bir zorunluktur.

Yüksekten kurtarma, yüksekte asılı kalmış kişiyi bulunduğu yerden güveli bir şekilde almak için önceden planlanmış bir strateji ya da prosedürdür (Rescue Plan, 2017). Kişi düşerken alabileceği darbelere zamanında müdahale edilmez ise ölümcül

olabilir. Aynı zamanda askıda kalan bir çalışanın kan dolaşımını emniyet kemeri belli bir süre sonra engeller ve kan dolaşımı zayıflayan işçi bilincini kaybedip uzuv kaybı ya da ölümle sonuçlanabilir. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsüne (ANSI)

göre hızlı kurtarma için önerilen hedef 6 dakikadan daha az olmalıdır (Amerıcan Socıety Of Safety Engıneers, 2017). Yüksekten Kurtarma Planı aşağıdaki şartları içermektedir;
a- Kendi Kendini Kurtarma: Çalışanın üzerindeki düşme, durdurma ekipmanlarını kullanarak kendini kurtarması.
b- Mekanik ve Halat Destekli Kendi Kendini Kurtarma:Çalışana ulaştırılan mekanik ekipmanlar ile kendini kurtarması.
c- Mekanik ve Halat Destekli Şuursuz/Yarali Kişiyi Kurtarma: Kurtarma personelinin diğer çalışanı güvenli kurtarma aparatları ile kendine bağlayarak ya da kurtarma sepetine bağlayarak kurtarma.
d- Hidrolik Hava Asansörleri (Vinç,Manlift vb.) İle Kurtarma: Kazalıyı kurtarmak için sepetli vinç, manlift, manbasket vb. hava araçlarının kullanılması.

Sınırlı Alandan Kurtarma Planı

Acil durumda personelin sınırlı alana girerek ya da girmeden,içeridekilerin kurtarılabilmesi için oluşturulan prosedürlerdir (OSHA,2017). Sınırlı alan içerisinde iş kazası nedeni ile yaralanma ve metan, H2S, CO benzeri gazlar neticesinde zehirlenme ya da boğulma olabilmektedir. Sınırlı alanlardaki ölümlerin büyük bir kısmını kurtarmaya çalışanlar oluşturmaktadır.

3 şekilde kurtarma prosedürü uygulanmaktadır;

a- Kendi Başına Kurtulma; çalışanın hızlı bir şekilde alanı terk etmesi için taşınabilir merdiven, tahliye halatı gibi gereçler sağlanması.

b- İçeri Girmeksizin Kurtarma; çalışana vinç, kurtarma halatı, caraskal, makaralı tripod gibi gereçler tedarik edilerek kurtarma.

İlginizi Çekebilir:  Risk Analizi

c- Giriş Yaparak Kurtarma; Deneyimli bir kurtarma ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. Tripod, vinç, emniyet kemeri, kurtarma halatları, kurtarma sepeti, kişiyi kendine
bağlama aparatları, gaz ölçüm cihazları, gaz maskeleri, hava kompresörleri vb. ekipmanlar kullanılabilmektedir.

Harfiyat Göçüğünden Kurtarma Planı

Şantiye personelinin, hafriyat çökmeye devam edebileceğinden kurtarma yapmak için hafriyata girmesi yasaklanmaktadır.Sadece bu konuda özel eğitim almış kurtarma ekipleri olaya müdahale etmektedir. Göçük altındaki kişiye daha fazla zarar verebileceğinden mekanik ekipmanlar kullanılmamakta, öncelikle çalışanın konum tespiti yapılmakta ve kişinin hava alması amaçlanmaktadır. Sağlık ekipleri olay yerinde hazır bekletilmektedir. Yer altı hatlarındaki kırılmalar ve olası tehlikeleri değerlendirilmektedir.

Yapı ve İskele Çökmesinden Kurtarma Planı

İtfaiye, AFAD, 112 ile hemen temasa geçilmekte, iskele çökmesi devam edebileceğinden bu konuda eğitim almış kişiler müdahale etmektedir. İlkyardım ekibine koruyucu ekipmanlar temin edilmektedir. Göçükte yaralı yok ise betonun prizini alması beklenmekte, ek destek gerekliliği incelenmekte, çökmemiş yan bölgelerin statik incelemesi yapılmaktadır.

 

 

Devamını oku

Uncategorized

Devletten Annelere Destek İşte Anne Projesi

Yayınlanma tarihi

-

İşte Anne Projesi

Devletten Annelere Destek İşte Anne Projesi

İşkur, özellikle kadınların iş gücüne katkı sağlaması için oldukça çaba sarfediyor.  Proje ”İşte Anne Projesi” kamuoyu ile paylaşıldı. Projeye göre işsiz olup da çalışmak isteyen annelere günlük 80 lira ödüyor.

İşkur aracılığıyla yürütülecek projede işsiz annelere 3 ayda 7200 Lira destek sunulacak. Proje kapsamında sadece 15 yaş  dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyor. Evlat edinen kadınlar da destekten faydalanabiliyor.

İş Anne Projesi Nedir?

İşte Anne Projesi0-15 Yaş Arası Çocuğu Olan

Çocuğu 0-15 yaş arasında olan anneler İşkur tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor. 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İşkur programlarına katılmaları halinde devletin aylık ödediği tutar 2400 liraya çıkıyor.

İşte Anne Projesi-Sigorta Primi Dahil Olacak

Annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor. Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

İşte Anne Projesi-Üç Ayda 7200 TL

Mesleki eğitim kurslarına katılacak kadınlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar; günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat. Bir başka ifadeyle ‘İşte Anne Projesi’ ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet 7200 lira maaş ödemiş oluyor.

İşte Anne Projesi-Annelere Kreş Desteğide Bulunmaktadır

İşte Anne Projesine katılan kadınlara ayrıca çocukları için kreş desteği sağlanıyor. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği veriliyor. Destek program süresince de devam ediyor. Bunun için de çocuğun kreşe gittiğine dair belgelerin İşkur’a teslim edilmesi yeterli.

İlginizi Çekebilir:  Kamuda İş Güvenliği ve Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır ?

İşte Anne Projesi Şartları

 • İşkur’a kayıtlı işsiz olmak.
 • İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak.
 • Emekli olmamak.
 • Başvurudan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak.
 • Başvurudan önceki son 1 ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak.
 • İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak.

Aşağıda yazan işte anne projesi şartlarına lütfen dikkat edelim 

Destekten yararlanmak için 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi olduklarına dair belgeyi İşkur’a vermeleri gerekiyor. İşkur, il müdürlüklerinde İşte Anne Birimi kuracak. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor. Ardından kadınlar, İşkur tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor.

işte anne projesi işkur , işte anne projesi başvuru tarihi, işte anne projesi 2019, işte anne projesi şartları, işte anne projesi ne zaman, işte anne projesi nedir, işte anne projesi kursları, işte anne projesi başvurusu

Devamını oku

Uncategorized

Milli İstihdam Seferberliği Şartları

Yayınlanma tarihi

-

İş Verene destek 2019

İşverene Destek 2019

İşverenlere müjde gibi bir haber geldi. İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlere destek sağlanacaktır. İstihdam seferberliği programının amacı işsizlik seviyesine en aza indirmektir. Böylelikle istihdamın arttırılmasına katkıda bulunmak en büyük hedeflerdendir.

İstihdam Seferberliği Şartları?

 • Tüm özel sektör iş verenleri İstihdam Seferberliği programından yararlanmaktadır.
 • 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 arasında işe alınanlar için geçerli
 • 3 ay ücret desteğine karşılık işe alındıkları tarihten itibaren toplam 9 ay istihdam etme zorunluluğu var
 • İşe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamak
 • 2018’de işyeri çalışan sayısının en düşük olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe başlatılması gerekiyor

 

İstihdam Seferberliği Teşvikleri

 • Yeni istihdama ücret desteği, işverenler Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücretde ödemiyor. Devam eden 9 ay boyunca prim ve vergileri ödemiyor.
 • Yeni İstihdamın SGK primine, vergisine destek, işverenler, Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için, 12 ay süresince SGK primlerini ve vergilerini ödemiyor. Kadın,genç, engelli istihdamında ise bu destek 18 ay. İmalat ve bilim sektöründe ise daha yüksek tutarlarda prim desteği mevcut
 • Ücretler bizden desteği, ekonomik sebeplerle işyerinin tamamında ya da bir bölümünde çalışma sürelerinin geçici olarak azaltmak veya faaliyetini durdurmak zorunda kalan işverenlere, 3 ay boyunca çalışılamayan dönem için çalışanlarının ücretleri devletten. Kısa çalışma ödeneği işkurdan!
 • 2019 yılı için 12 ay süreyle, çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği veirlecek.
 • Düzenli ödemeye devamlı destek, SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim devletten
 • Kalkınmaya ilave destek, kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim devletten.
 • Önce iş başı eğitimi sonra istihdam, işbaşı eğitim programları  işverenlere  ve iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor. İşbaşı eğitim programına katılan kursiyerlere
 • İhtiyacınıza uygun, nitelikli iş gücü eğitimine tam destek, mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği projesi kapsamında; iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli iş gücünü hazırlamak için, 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları devletten.
İlginizi Çekebilir:  Milli İstihdam Seferberliği Şartları

Milli İstihdam Seferberliği Başvurusu

Milli istihdam seferberliği başvurusu için tıklayınız;

Tüm detaylar için: http://istihdamseferberligi.tobb.org.tr/

Kapsamlı bilgi içn tıklayınız: http://istihdamseferberligi.tobb.org.tr/docs/kapsamli-sunum.pdf

 

 

Devamını oku

Uncategorized

Toplanma Alanı Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

Toplanma Alanı Nedir?

Toplanma alanı, acil durumlarda (yangın, deprem vs), işyerini tahliye etmemiz gerektiği zamanlarda o an o yapı içerisinde bulunan herkesin (çalışan veya çalışma alnında o an bulunan kişiler) toplanabileceği güvenli alanlar olarak tanımlanmaktadır.
Toplanma Alanları tehlike anında insanların uzaklaşmasını sağlamak içindir. İşyeri için bu düşünüldüğünde çalışanların bilgilendirilmesi önem arz eder. Bu hem tehlikeden uzaklaşmalarına yardımcı olacaktır. Hem de toplanılan alanda yapılan sayım sonrasında içeride birinin kalıp kalmadığının kontrolü sağlıklı bir şekilde sağlanmış olacaktır.Toplanma Alanı bilinmediğinde ve bu kontrol sağlanamadığında içeride birinin kalmış olabileceği düşünülüp, onu kurtarmak için içeri girilebilme ihtimali doğacaktır. Ve bu durum içeri giren kişinin hayatının tehlikeye atılmasına sebep olacaktır.

 Toplanma Alanı Özellikleri

Toplanma alanı için karar verilen yerin doğruluğu önem arz eder. Bu alanın seçimi, çalışanların bilgilendirilmesi ve işaretlenmesi konuları için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

Toplanma Alanı olarak belirlenen alanın binadan güvenli bir uzaklıkta olması gerekmektedir. Toplanma noktası oluşturmanın asıl amacı tehlike anında yapıda bulunan herkes için  tehlikelerinden uzak bir alanda güvenli bir şekilde toplanılmasını sağlamaktır. Yangın veya deprem gibi tehlikeli durumlarda bina duvarlarının çökme ihtimaline karşın binanın yüksekliğimin en az 1,5 katı bir mesafede olması önerilmektedir. Bu sayede yıkılan duvarların molozları ve tozları insanların üzerine doğrudan gelmeyecektir.

Önemli olan bir diğer hususta  Toplanma Alanı elektrik hatları, trafik veya farklı tehlikelerin olduğu alanlarda da olmamalıdır.

Yapılan işin türüne göre, eğer patlama riski veya kimyasal tehlikeler mevcut ise  Toplanma Alanı da uzak bir alanda oluşturulması önerilmektedir.

Deprem Toplanma Alanı Nedir ?

Deprem Toplanma Alanı;

17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız deprem sonrasında ülke olarak büyük kayıplar verdik. Marmara depreminden sonra çeşitli önlemler alındı. En önemlilerinden biriside depremin ardından İstanbul’da “Afet Acil Eylemi Planı” çerçevesinde 493 toplanma alanı belirlendi. Ancak geçtiğimiz yıllardan bugüne toplanma alanlarının sayısının düştüğü gözlenmekte.
toplanma alanları ile ilgili bilgiyi İstanbul’da ikamet edenler için e-devlet’e giriş yaparak “ Toplanma Alanı Sorgulama” başlığından yaşadıkları ve çalıştıkları yerlere en uygun toplanma alanı bilgilerini öğrenebilirler.
Deprem Toplanma Alanı, başta deprem olmak üzere olası her felaket sonrasında vatandaşların toplanabileceği güvenli alanlar olarak tanımlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Milli İstihdam Seferberliği Şartları

İstanbul’daki Deprem Toplanma Alanları

İstanbul’daki toplanma alanları aynı zamanda deprem toplanma alan olarak da belirtilmektedir.

İstanbul’daki deprem toplan alanlarını öğrenmek için tıklayınız : AFAD

Toplanma Alanı Tabelası

Toplanma Alanı Tabelası

Devamını oku

Trending