İlk Yardım Sertifikası

İlk Yardım Sertifikası

Acil sağlık problemlerinde insan hayatına başarılı bir şekilde müdahale etmek oldukça önem taşır. Bu sebeple herkes hayatında bir kerede olsa mutlaka ilk yardım eğitimini almalıdır. İlk yardım yönetmeliğine göre her işletme belli oranlarda ilkyardım sertifikasına sahip çalışanlar bulundurmak zorundadır.
İlk Yardım yönetmeliğine göre ;

  • Az tehlikeli işyerinde; her 20 çalışan için 1 ilk yardımcı,
  • Tehlikeli işyerinde; her 15 çalışan için 1 ilk yardımcı,
  • Çok tehlikeli işyerinde; her 10 çalışan için 1 ilk yardımcı,
    görevlendirilmesi gerekmektedir.

İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır ?

İlk yardım eğitimi kursu alınır daha sonra yapılan sınavda başarılı olanlara ilk yardım eğitimi sertifikası veya ilkyardımcı sertifikası verilir. İlk yardım sertifikası veren kurumlar Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilk yardım eğitim merkezleri tarafından verilmektedir.
Temel ilk yardım eğitimi, teorik ve uygulamalı olarak toplam 16 saat süren bir eğitimdir. Bu eğitim sonunda kursa katılanlar temel ilk yardım bilgilerini her teorik olarak öğrenir hem de pratik olarak uygular. Rentek manevrası, heimlich manevrası, kalp masajı gibi uygulamalar genellikle kursa katılan diğer kişiler ve cansız mankenler üzerinde yapılır.

İlk Yardım Sınavı

Toplam 16 saat süren ilk yardım kursu sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen günlerde ilk yardım sınavı yapılmaktadır. İlk yardım sınavı test ve sonrasında uygulamalı olarak yapılan bir sınavdır. Test bölümünden en az 85 alan ilk yardımcı adayları uygulamalı sınava katılmaya hak kazanırlar.

İlk yardım sınavı, zor bir sınav olması nedeniyle mutlaka katılımcıların çalışarak sınava girmesi gereklidir. Aşağıdaki linkte yer alan ilk yardım sınav sorularını çözerek sınava hazırlanabilirsiniz

İlk Yardım Sertifikası Ücreti

İlk yardım sertifika ücreti, İl Sağlık Müdürlüğü Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle her ilde birbirinden farklı fiyatlar görülebilir. Genel olarak ilk yardım belgesi ücreti 350 TL + KDV civarındadır. İlk yardım yenileme eğitimleri, ilk yardım sertifikası veren kurumlar tarafından düzenlenmektedir.
İlk yardım yenileme eğitimi ve ilk yardımcı kimlik kartı kaybolması durumunda ek ücret verilmektedir.

İlk Yardım Sertifikası Ne Kadar Geçerlidir ?

İlk yardım sertifikası, belge tarihinden itibaren 3 yıl geçerlidir. 3 yıl sonrasında yenileme eğitimi ile sertifika süresi 3 yıl daha uzatılmaktadır. İlk yardım yenileme eğitimleri 8 saat süren, hem teorik hem de uygulamalı yapılan eğitimlerdir.
İlk yardım yenileme eğitimi, 3 yıllık sertifika geçerlilik süresi dolmadan önce yapılmalıdır. 3 yıllık süre dolduktan sonra tekrar temel ilk yardım eğitimi almak gereklidir.