En Sık Görülen İş Kazaları

En Sık Görülen İş Kazaları

Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğinin gerekliliklerini yerine getirmek oldukça önemlidir. İş kazaları çalışma hayatında sıklıkla karşılaştırdığımız unsurlar arasındadır. En yaygın işyeri yaralanmaları ve bunları önlemek için  en çok talep edilen konulardan birini sizlerle paylaşıyoruz. Çalışırken dikkat etmeniz gerek en sık görülen iş kazaları listemizi okumaya devam edin.

Ciddi iş yeri yaralanmaları çok yaygındır. 2013’te 4,405 yaşadıkları iş kazası sonucu hayatlarını kaybettiler ve milyonlarca kişi ölümcül olmayan ciddi yaralanmalara maruz kaldı. Türkiyede hergün küçük yada büyük çaplı iş kazalarına şahit oluruz. Çoğu işçi hergün dönmemek üzere işe giderek evden çıkıyorlar.

İş hayatındaki en yaygın 10 yaralanmadan çoğu herhangi zamanda günlük hayatımızda bile başımıza gelebilecek kazalardır. Güvenli bir iş ortamı sağlamak sadece işverenin sorumluluğunda değil, her çalışanın aynı zamanda işteyken dikkatli olma sorumluluğunu da taşır.

En sık görülen iş kazası örnekleri aşağıda ki gibidir:

1. İşyerinde Şiddetli Davranışlar – Ofis politikaları ve diğer tartışmaların neden olduğu saldırılar ciddi yaralanmalara neden oldu. İşyerinde şiddet çalışanlarının eğitimi ve şüpheli faaliyetlere dikkat edilmesi konusunda çalışanların titizliği bu olayların uzak tutulmasına yardımcı olabilir.

2. Tekrarlayan Hareket Yaralanmaları – Bu tür bir işyerinde yaralanma, uzun vadede daha az belirgin ama kesinlikle zararlı olan iş kazaları. Bilgisayarda  24/7 yazmak ve kullanmak gibi tekrarlayan hareketler, sırt ağrısına, görme sorunlarına ve karpal tünel sendromuna neden olan kasları ve tendonları zorlayabilir. Çalışan eğitimi ve uygun ergonomik ekipmanın kullanılması bu olayların düşük tutulmasına yardımcı olabilir.

3. Makinelerle Yaşanan Kazalar – Bu yaralanma tipi, genellikle ağır ekipman ve makinelerin kullanıldığı bir fabrikada meydana gelir. Kıyafet, ayakkabı, parmak ve saç, hiçbir önlem alınmadığında günlük ekipmana göredir. Bu ekipmanlardan kaçınmak için koruyucu donanım ve kişisel detaylara dikkat edilmelidir.

4. Araç Kazaları – Ticari amaçlarla seyahat eden çalışanlar, bazıları ölümcül olabilen trafik kazalarında sıklıkla yaralanmaktadır. Çalışana güvenli sürüş eğitimi verildiği takdirde yaşanan iş  kazalarının azaltması muhtemeldir.

5. Nesnelere Çarpma – Bu durumlarda, yanlışlıkla duvarlar, kapılar, dolaplar, cam pencereler, masa, sandalyeler vb. Gibi somut nesnelere çarptığında meydana gelir. Baş, diz, boyun ve ayak yaralanmaları genel sonuçlardır. Çalışanın ve işverenin, çalışma ortamını tehlikelerden uzak tutmaya odaklanırken, bu tür yaralanmaların önlenmesinde kilit öneme sahiptir.

6.Düşen Nesne Yaralanmaları – Raflardan düşen veya başka bir kişi tarafından düşürülen nesneler çok ciddi yaralanmalara neden olabilir. Kafa travmaları bu tip kazaların ortak bir sonucudur. Çalışanın ve işverenin, çalışma ortamını tehlikelerden uzak tutmaya odaklanırken, bu tür yaralanmaların önlenmesinde kilit öneme sahiptir. Tabii ki, baret gibi uygun kişisel koruyucu donanım kullanımı, çalışanı güvende tutmada etkili olabilir.

7. Reaksiyon Yaralanmaları – Bunlar, düşmeden kayma ve düşmeden kaynaklanan yaralanmalardır. Bu olaylar kas yaralanmalarına, vücut travmalarına ve çeşitli diğer tıbbi sorunlara neden olabilir. Bu tür olayları önlemek zor olabilir, ancak çalışanların çevrelerindeki ortamda neler olup bittiğine dikkat etmesi önemlidir.

8. Yüksekliklerden Düşmek – Bu düşme tipi çatılar ve merdivenler gibi yüksek bir alandan meydana gelir. Kayma ve düşme kazalarından veya hatalı ekipmandan kaynaklanabilir. Bu tür kazalar, uygun kişisel koruma donanımları, eğitim ve çalışanların özen gösterilmesiyle azaltılabilir.

9. Kayma / Açma – İşyeri yaralanmalarının 9 numaralı nedeni, bu durum ıslak ve kaygan zeminlere düşme veya yerde yatan bir şeyin üstüne düşme anlamına gelir. Etraflarında olup bitenlere dikkat etmek çalışanlar için gereklidir ve işverenlerin dökülün maddelere karşı derhal temizlenmesini ve tehlikeli olabilecek hiçbir döküntü bulunmamasını sağlamak için güvenlik yönergeleri olacaktır.

10. Aşırı Yaralanmalar – Bu durumlarda işte çekme, kaldırma, itme, tutma, taşıma ve atma faaliyetleriyle ilgili yaralanmaları içerir.

Diğer en sık görülen iş kazası sebepleri; 

1.Düşmelere karşı önlemlerin yetersiz olması

2.Tehlike iletişim standardı

3.İskele, genel gereksinimlerin karşılanmaması

4.Elektrikli endüstriyel araçlar

5.Tehlikeli enerji kontrolü (kilitleme)

6.Merdivenler

7.Elektrik, kablolama yöntemleri, bileşenleri ve ekipmanları

8.Makine ve Makine Koruma sisteminin yetersiz olması

9.Elektrik sistemleri tasarımı, genel şartların yerine getirilmemesi

Eğitim, çalışkanlık ve uygun güvenlik ekipmanları, işyerindeki kazaları ve yaralanmaları azaltmada etkili unsurlardır, ancak işçileri eve güvenli bir şekilde getirmek söz konusu olduğunda, bu yeterli değildir. Eğitim, işyeri güvenliğini bir üst seviyeye çıkaran şeydir. Ve güvenli bir işyerinde çalışanlar daha huzurlu ve mutlu bir şekilde çalışacaklarıdır. Bu durumda otomatik olarak işletmenizde verimi arttıracaktır.