İşte Anne Projesi

Devletten Annelere Destek İşte Anne Projesi

İşkur, özellikle kadınların iş gücüne katkı sağlaması için oldukça çaba sarfediyor.  Proje ”İşte Anne Projesi” kamuoyu ile paylaşıldı. Projeye göre işsiz olup da çalışmak isteyen annelere günlük 80 lira ödüyor.

İşkur aracılığıyla yürütülecek projede işsiz annelere 3 ayda 7200 Lira destek sunulacak. Proje kapsamında sadece 15 yaş  dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyor. Evlat edinen kadınlar da destekten faydalanabiliyor.

İş Anne Projesi Nedir?

İşte Anne Projesi0-15 Yaş Arası Çocuğu Olan

Çocuğu 0-15 yaş arasında olan anneler İşkur tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor. 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere, İşkur programlarına katılmaları halinde devletin aylık ödediği tutar 2400 liraya çıkıyor.

İşte Anne Projesi-Sigorta Primi Dahil Olacak

Annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor. Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

İşte Anne Projesi-Üç Ayda 7200 TL

Mesleki eğitim kurslarına katılacak kadınlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar; günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat. Bir başka ifadeyle ‘İşte Anne Projesi’ ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet 7200 lira maaş ödemiş oluyor.

İşte Anne Projesi-Annelere Kreş Desteğide Bulunmaktadır

İşte Anne Projesine katılan kadınlara ayrıca çocukları için kreş desteği sağlanıyor. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği veriliyor. Destek program süresince de devam ediyor. Bunun için de çocuğun kreşe gittiğine dair belgelerin İşkur’a teslim edilmesi yeterli.

İşte Anne Projesi Şartları

  • İşkur’a kayıtlı işsiz olmak.
  • İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak.
  • Emekli olmamak.
  • Başvurudan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak.
  • Başvurudan önceki son 1 ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak.
  • İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak.

Aşağıda yazan işte anne projesi şartlarına lütfen dikkat edelim 

Destekten yararlanmak için 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi olduklarına dair belgeyi İşkur’a vermeleri gerekiyor. İşkur, il müdürlüklerinde İşte Anne Birimi kuracak. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor. Ardından kadınlar, İşkur tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor.

işte anne projesi işkur , işte anne projesi başvuru tarihi, işte anne projesi 2019, işte anne projesi şartları, işte anne projesi ne zaman, işte anne projesi nedir, işte anne projesi kursları, işte anne projesi başvurusu