Takip Edin

İş Kazaları

2018 İş Kazası İstatistikleri

Yayınlanma tarihi

-

İSİG Meclisinin resmi rakamlardan yola çıkarak derlediği 2018 iş kazası istatistikleri oldukça çarpıcı sonuçlar verdi.

Uzmanlara göre bu vahim tablonun önüne geçebilmek için, iş güvenliği alanında yaptırım yetkisi olan bağımsız bir komisyon kurulmalı.

Resmi kayıtlarda bulunan sonuçlara aylara göre derlendiğinde aşağıdaki sonuçlar çıkmaktadır ;

İş Kazası Sonucu Hayatını Kaybeden İşçiler

OCAK: 144
ŞUBAT: 128
MART: 130
NİSAN: 189
MAYIS: 169
HAZİRAN: 151
TEMMUZ: 201
AĞUSTOS: 185 
EYLÜL:
167
EKİM: 179
KASIM: 155
ARALIK: 126

2018 İş Kazası İstatiskleri

2018 İş Kazası İstatistikleri

 

 

İlginizi Çekebilir:  İSG KATİP NEDİR ?

İş Kazaları

İşyerinde Kaza Geçirdim – Şimdi Ne Yapmalıyım?

Yayınlanma tarihi

-

İşyerinde Kaza Geçirdim

İşyerinde bir kaza geçirdim – şimdi ne yapmalıyım? Hızlı ve kullanışlı bir rehber

Herkesin bildiği gibi, bir kazanın gerçekleşmesini beklemek yerine kazaları önlemeye çalışmak her zaman daha iyidir. İşyerinde güvenliğiniz hakkında endişeleriniz varsa, bunu işvereninize bildirmeli ve konunun araştırılmasını ve sorunun ele alınmasını talep etmelisiniz. İşvereniniz endişelerinizle ilgilenmezse, konuyu sendika temsilcinize veya İş Sağlığı ve Güvenliği yöneticisine veya yerel otoriteye rapor edebilirsiniz.

İşyerinizin güvenliği ile ilgili endişeleriniz varsa, ancak bundan sonra ne yapacağınızı veya kime bildirimde bulunacağınızı bilmiyorsanız, Efor OSGB uzmanlarda oluşan destek ekibiyle  çekinmeyin; gerekli adımları atmanıza yardımcı oluruz.

Bununla birlikte, işte ya da işinizle ilgili bir kazaya karışmışsanız, bir hak iddia etme sürecinde size yardımcı olabilmemiz ve size yol gösterebilmemiz için kesinlikle uzmanlarda oluşan ekibimizden biriyle konuşmalısınız.

Şirket tarafından çalışıyorsanız (geçici ve yarı zamanlı çalışanlar dahil), iş kazası için başvuruda bulunabilirsiniz ve ne tür bir yaralanma geçirdiyseniz, örneğin bir düşme, yada herhangi bir nesneye takılarak düşme için hak talebinde bulunabilirsiniz. Çalışırken, makine veya ekipmanın neden olduğu bir kaza, kaldırma vb. nedenlerden kaynaklanan kazalar ve ne tür bir işyerinde çalıştığınız, örneğin şantiye, fabrika, depo, ofis, araç vb. belirterek şikayet talebinde bulunabilirsiniz.

Ancak, her durumda, kazanın işvereninizin hatası olduğunu kanıtlamanız gerekecek ve bunun için kanıtlara ihtiyacınız olacak. Talebinizin en iyi başarı şansına sahip olduğundan emin olmak için işteki bir kazadan sonra yapmanız gerekenlerle ilgili olarak bazı “yapılacaklar” ve “yapılmayacaklar” ın altını çizdik.

Yap:

1. Kazayı işvereninize bildirin

Kazayı, kazadan sonra mümkün olan en kısa sürede işvereninize, yöneticinize veya amirinize bildirin. Kazayı rapor edemiyorsanız, kazanın bir meslektaşı veya bir yönetici veya amir tarafından bildirildiğinden emin olun. Kaza, olanları tam olarak bildirerek şirketin kaza defterine kaydedilmelidir. Şirketin bir kaza kitabı bulunmuyorsa, kazanın ayrıntılarının bir şekilde bir yönetici veya amir tarafından kaydedildiğinden emin olun.

İlginizi Çekebilir:  En Sık Görülen İş Kazaları

2. İşvereninizden tıbbi yardım isteyin

İşvereninizden, örneğin atanmış ilk yardım memurundan ve sonra doktorunuzdan (ve gerekirse hastaneden) tıbbi yardım isteyin. Eğer bir yaralanmaya maruz kalırsanız, tıbbi yardım istemeniz çok önemlidir, ancak iddia açısından bu yaralanmaların ve bunların nedenlerine dair resmi bir sicile sahip olmak hayati önem taşır.

3. Fotoğraf çekmek

Mümkünse kaza mahallinin ve yaralanmaların fotoğraflarını veya videolarını çekin. Bunlar, vakayı değerlendirmek için ve ayrıca tıp uzmanının muayenede incelemesi için faydalı olacaktır.

4. Kazaya tanıkların iletişim bilgilerini alın.

Tanığın kazayı ve davanızı destekleyecek ne olduğunu açıklaması istenecektir.

5. Kazayı Ayrıntılı Olarak Yazın

Kazayı ayrıntılı olarak yazın ve yaralanma ve kayıplarınızın bir günlüğünü tutun. Ayrıca kazanın taslak planını da hazırlamanız gerekir. Unutmayın, hesabınıza ve günlüğünüze ne kadar fazla ayrıntı eklenirse, davanızı desteklemenin kanıtı o kadar faydalı olacaktır.

Yapma:

1. İşvereninizin harekete geçmesi konusunda endişelenmeyin

İşvereninizin aleyhinize harekete geçmesi konusunda endişelenmeyin çünkü yaralanmalarınız için bir iddiada bulundunuz. Bir işverenin size karşı harekete geçmesi ya da sizi işten çıkarması yasalara aykırıdır ve bunu yapmak için herhangi bir girişimde bulunursanız işveren aleyhinde bir hak talebinde bulunursunuz.

2. Şirket üzerinde veya insanların işleri üzerinde etkisi olduğunu iddia ettiğiniz için endişelenmeyin.

Bir çalışanın kaza yapması durumunda her şirketin kapsayacak sigortasının olması kanundur. Bu nedenle, bu sigorta poliçesi işverene değil size tazminatı ödeyecektir.

3. Sorumluluk Kabul Etmeyin

İşvereninizle veya iş arkadaşlarınız ve arkadaşlarınız da dahil olmak üzere şirketteki diğer herhangi bir kişiyle kaza için kimin suçlu olduğunu kabul etmeyin veya sorumluluk kabul etmeyin. Bazen kimin suçlu olduğu belli değildir ve kimin suçlu olduğunu teyit etmeden önce soruşturma yapılması gerekebilir. Bu nedenle, kazanın tam şartları bilindiğinde ve değerlendirilebildiğinde uzman kişisel yaralanma avukatınıza kimin hatalı olduğu konusunda tartışma bırakın;

İlginizi Çekebilir:  İSG ACİL DURUM EĞİTİMİ

Düşünmeniz için bir tane “yap” ve “yapma” var. Durumunuz için endişelenmenize gerek kalmaması için 0161 749 9000 numaralı uzman kişisel yaralanma avukatlarımızdan birini arayın. Her adımda sizinle ve davanızla ilgileneceğiz ve ihtiyacınız olan tıbbi yardımı ve kazanızdan sonra hak ettiğiniz tazminatı aldığınızdan emin olacağız.

Devamını oku

İş Kazaları

En Sık Görülen İş Kazaları

Yayınlanma tarihi

-

En Sık Görülen İş Kazaları

En Sık Görülen İş Kazaları

Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğinin gerekliliklerini yerine getirmek oldukça önemlidir. İş kazaları çalışma hayatında sıklıkla karşılaştırdığımız unsurlar arasındadır. En yaygın işyeri yaralanmaları ve bunları önlemek için  en çok talep edilen konulardan birini sizlerle paylaşıyoruz. Çalışırken dikkat etmeniz gerek en sık görülen iş kazaları listemizi okumaya devam edin.

Ciddi iş yeri yaralanmaları çok yaygındır. 2013’te 4,405 yaşadıkları iş kazası sonucu hayatlarını kaybettiler ve milyonlarca kişi ölümcül olmayan ciddi yaralanmalara maruz kaldı. Türkiyede hergün küçük yada büyük çaplı iş kazalarına şahit oluruz. Çoğu işçi hergün dönmemek üzere işe giderek evden çıkıyorlar.

İş hayatındaki en yaygın 10 yaralanmadan çoğu herhangi zamanda günlük hayatımızda bile başımıza gelebilecek kazalardır. Güvenli bir iş ortamı sağlamak sadece işverenin sorumluluğunda değil, her çalışanın aynı zamanda işteyken dikkatli olma sorumluluğunu da taşır.

En sık görülen iş kazası örnekleri aşağıda ki gibidir:

1. İşyerinde Şiddetli Davranışlar – Ofis politikaları ve diğer tartışmaların neden olduğu saldırılar ciddi yaralanmalara neden oldu. İşyerinde şiddet çalışanlarının eğitimi ve şüpheli faaliyetlere dikkat edilmesi konusunda çalışanların titizliği bu olayların uzak tutulmasına yardımcı olabilir.

2. Tekrarlayan Hareket Yaralanmaları – Bu tür bir işyerinde yaralanma, uzun vadede daha az belirgin ama kesinlikle zararlı olan iş kazaları. Bilgisayarda  24/7 yazmak ve kullanmak gibi tekrarlayan hareketler, sırt ağrısına, görme sorunlarına ve karpal tünel sendromuna neden olan kasları ve tendonları zorlayabilir. Çalışan eğitimi ve uygun ergonomik ekipmanın kullanılması bu olayların düşük tutulmasına yardımcı olabilir.

3. Makinelerle Yaşanan Kazalar – Bu yaralanma tipi, genellikle ağır ekipman ve makinelerin kullanıldığı bir fabrikada meydana gelir. Kıyafet, ayakkabı, parmak ve saç, hiçbir önlem alınmadığında günlük ekipmana göredir. Bu ekipmanlardan kaçınmak için koruyucu donanım ve kişisel detaylara dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  İşyerinde Kaza Geçirdim - Şimdi Ne Yapmalıyım?

4. Araç Kazaları – Ticari amaçlarla seyahat eden çalışanlar, bazıları ölümcül olabilen trafik kazalarında sıklıkla yaralanmaktadır. Çalışana güvenli sürüş eğitimi verildiği takdirde yaşanan iş  kazalarının azaltması muhtemeldir.

5. Nesnelere Çarpma – Bu durumlarda, yanlışlıkla duvarlar, kapılar, dolaplar, cam pencereler, masa, sandalyeler vb. Gibi somut nesnelere çarptığında meydana gelir. Baş, diz, boyun ve ayak yaralanmaları genel sonuçlardır. Çalışanın ve işverenin, çalışma ortamını tehlikelerden uzak tutmaya odaklanırken, bu tür yaralanmaların önlenmesinde kilit öneme sahiptir.

6.Düşen Nesne Yaralanmaları – Raflardan düşen veya başka bir kişi tarafından düşürülen nesneler çok ciddi yaralanmalara neden olabilir. Kafa travmaları bu tip kazaların ortak bir sonucudur. Çalışanın ve işverenin, çalışma ortamını tehlikelerden uzak tutmaya odaklanırken, bu tür yaralanmaların önlenmesinde kilit öneme sahiptir. Tabii ki, baret gibi uygun kişisel koruyucu donanım kullanımı, çalışanı güvende tutmada etkili olabilir.

7. Reaksiyon Yaralanmaları – Bunlar, düşmeden kayma ve düşmeden kaynaklanan yaralanmalardır. Bu olaylar kas yaralanmalarına, vücut travmalarına ve çeşitli diğer tıbbi sorunlara neden olabilir. Bu tür olayları önlemek zor olabilir, ancak çalışanların çevrelerindeki ortamda neler olup bittiğine dikkat etmesi önemlidir.

8. Yüksekliklerden Düşmek – Bu düşme tipi çatılar ve merdivenler gibi yüksek bir alandan meydana gelir. Kayma ve düşme kazalarından veya hatalı ekipmandan kaynaklanabilir. Bu tür kazalar, uygun kişisel koruma donanımları, eğitim ve çalışanların özen gösterilmesiyle azaltılabilir.

9. Kayma / Açma – İşyeri yaralanmalarının 9 numaralı nedeni, bu durum ıslak ve kaygan zeminlere düşme veya yerde yatan bir şeyin üstüne düşme anlamına gelir. Etraflarında olup bitenlere dikkat etmek çalışanlar için gereklidir ve işverenlerin dökülün maddelere karşı derhal temizlenmesini ve tehlikeli olabilecek hiçbir döküntü bulunmamasını sağlamak için güvenlik yönergeleri olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İSG ACİL DURUM EĞİTİMİ

10. Aşırı Yaralanmalar – Bu durumlarda işte çekme, kaldırma, itme, tutma, taşıma ve atma faaliyetleriyle ilgili yaralanmaları içerir.

Diğer en sık görülen iş kazası sebepleri; 

1.Düşmelere karşı önlemlerin yetersiz olması

2.Tehlike iletişim standardı

3.İskele, genel gereksinimlerin karşılanmaması

4.Elektrikli endüstriyel araçlar

5.Tehlikeli enerji kontrolü (kilitleme)

6.Merdivenler

7.Elektrik, kablolama yöntemleri, bileşenleri ve ekipmanları

8.Makine ve Makine Koruma sisteminin yetersiz olması

9.Elektrik sistemleri tasarımı, genel şartların yerine getirilmemesi

Eğitim, çalışkanlık ve uygun güvenlik ekipmanları, işyerindeki kazaları ve yaralanmaları azaltmada etkili unsurlardır, ancak işçileri eve güvenli bir şekilde getirmek söz konusu olduğunda, bu yeterli değildir. Eğitim, işyeri güvenliğini bir üst seviyeye çıkaran şeydir. Ve güvenli bir işyerinde çalışanlar daha huzurlu ve mutlu bir şekilde çalışacaklarıdır. Bu durumda otomatik olarak işletmenizde verimi arttıracaktır.

Devamını oku

İş Kazaları

Ülker’de Yaşanan İş Kazası

Yayınlanma tarihi

-

Ülkerde İş Kazası

Gebze’de bulunan Ülker’e ait fabrikada iş makinesine kapılan Türkmen Damar adlı işçi yaşadığı iş kazası sonucu hayatını kaybetti.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ülker’in fabrikasında çalışan Türkmen Damar (43) iş makinesine kapılarak ağır biçimde yaralandı.

Çalışma arkadaşlarının yardımıyla sıkıştığı yerden çıkarılan Damar, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Evli ve 2 çocuk babası olan Damar’ın cenazesi memleketi Adıyaman’a bağlı Besni ilçesinde toprağa verilecek.

İlginizi Çekebilir:  Hijyen Eğitimi
Devamını oku

Trending